Tipy na výlet

Kam na kole a pěšky

průvodce okolím Železné Rudy serveru www.ceskehory.cz

Nejoblíbenějším cílem výletů jsou zde Šumavská jezera :

Černé jezero je největší jezero ledovcového původu v České republice, nachází se v nadmořské výšce 1008 m, plocha vodní hladiny zabírá 18,43 ha a maximální hloubka činí 39,8 m. Je součástí národní přírodní rezervace. Dostanete se k němu ze Špičáckého sedla (4 km), další z jezer – Čertovo je od Černého vzdáleno pouhé 2,5 km, na Ostrý si odtud můžete udělat procházku dlouhou 8 km.

Čertovo jezero je ledovcového původu a naleznete ho v n.v. 1030 m, plocha vodní hladiny je 10,33 ha, maximální hloubka 36,7 m. Je také součástí přírodní rezervace. Od Železné Rudy je vzdáleno 8 km, ze Špičáku 2 km a z Černého jezera přes Rozvodí 2,5 km.

Za návštěvu jistě stojí i další, možná méně známá, ale určitě stejně krásná jezera:

Laka – nejmenší a nejvýše položené jezero (přes Debrník na Polom – poměrně prudké stoupání. Nebo z parkoviště na Nové Hůrce po modré značce – pozvolnější cesta)

Prášilské jezero (z Prášil po červené značce (asi 5 km) nebo po žluté z parkoviště u vojenského seřadiště, odbočit na zelenou, která napojuje na červenou procházející kolem jezera (3,5 km)

Pancíř – sedačková lanovka jezdí od 9.oo do 16.oo hodin, za silného větru není v provozu.

Javor ( Arber ) – kabinková lanovka v provozu od 9.oo do 16.15 hodin, informace na tel: 0049 9925 941 480

Nová čtyřkilometrová turistická stezka pro pěší se nachází v okolí obce Hamry. Vede po pravém břehu řeky Úhlavy a zpřístupňuje přírodní rezervaci Úhlavský luh, vyhlášenou na konci roku 2003 na rozloze 50 ha. Jsou zde jedinečné biotopy a řada chráněných rostlin a živočichů. Stezka má pět zastavení.

Rozhledna Poledník je přístupná z Prášil po červené značce (tam a zpět cca 16,5 km). Další trasy vedou ze Slunečné, z Velkého Boru nebo z Modravy.
Rozhledna je otevřena v létě denně, v říjnu pouze o víkendech. Mimo tuto dobu lze pro skupinu objednat vstup do věže na tel: 388 450 111.

Dobrá voda je vesnička vzdálená asi 15 km od Železné Rudy směrem na Sušici (Hartmanice). Najdete zde nádherné Židovské muzeum Šimona Adlera, po jeho prohlídce se můžete pokochat krásou skleněného oltáře a skleněné křížové cesty ve vedlejším kostelíku. Pokud si s sebou vezmete nádobku, můžete si u místního pramene nabrat „léčivou dobrou vodu“.
Muzeum otevřeno Út – Ne 9.oo-12.30, 13.oo-17.oo, tel: 376 593 412

Kam na lyže a běžky

Oblast Železnorudska je známá zejména jako středisko zimních i letních sportů. Nejbližší sjezdovka vzdálená cca 100 m je lyžařský areál Samoty, který je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Je vybaven dvěma vleky – velký Doppelmayer je dlouhý 850 m a dětský talířový 300 m. Je zde provozován také SNOWTUBING a lyžařská škola.

Další lyžařská střediska v docházkové vzdálenosti jsou areály Belveder a U nádraží. Jsou vybaveny vleky – Poma-530 m, Transporta I-420 m, Transporta II-454 m, dětským vlekem-234 m a Transporta-620 m.

Dalším lyžařským střediskem je Špičák, vzdálený od Železné Rudy asi 4 km. Zde se nachází sportovní areál s 6ti sjezdovkami (nejdelší sjezdovka má 1830 m). Zde je nově zbudován i snowpark pro milovníky snowboardingu a freerideového lyžování (ve spodní části sjezdovky č. 1). V roce 2005 má být zahájena výstavba sedačkové lanovky, která zkvalitní a zrychlí provoz na těchto sjezdovkách.

Dalšími středisky fungujícími na území obce Špičák jsou: Waisova louka (Poma-234 m, talířový-150 m) a Godlhof (Poma-306m). K oběma se dostanete z Parkoviště v sedle.

Arnika je vybavena talířovým vlekem 234 m dlouhým, Slavoj dvěma talířovými-476 a 300 m, Alpa louka Transportou-900m, Sirotek a Kolibřík mají talířový vlek 180 m. Na Pancíř se dostanete sedačkovou lanovkou (I. úsek – 1500 m, II. úsek – 1240 m), na vrcholu Pancíře je 720 m dlouhá Transporta.

Železná Ruda je ideálním místem i pro běžkaře. V jejím okolí se nachází asi 30 km upravovaných a dobře značených tratí. Náročným lyžařům doporučujeme sportovní areál Velký Javor – Groß Arber (1457 m n.m.) který najdete na německé straně, asi 9 km od Železné Rudy. Zde je v provozu kabinková i sedačková lanovka a několik vleků. Pro milovníky běžek jsou zde upravované běžecké tratě.

Pokud vám tato nabídka nebude stačit, cca 12 km od Špičáku naleznete v Hojsově Stráži další vleky: Pod stráží (200 m), Dlouhá louka (400 m) a Zátiší (350 m).

běžecké stopy :

 • Hranice se SRN – Debrník – Medvědí jámy – Stará Hůrka (10,5 km)
 • Medvědí jámy – Gerlova Huť (6,5 km)
 • Rozcestí na Gerlově Huti – Pošťák – Grádl – Ramferova Huť (4,5 km)
 • Pošťák – rozcestí na Polomské dálnici (0,5 km)
 • Rozcestí Gerlova Huť – Ascheriak – Nová Polomská – vodní kanál nad Hůrkou (7,0 km)
 • Ascheriak – Nová Hůrka (2,5 km)
 • Nová Hůrka – Hůrka – jezero Laka (4,0 km)
 • Nová Hůrka – Slučí tah – Slatinný potok – Zhůří (5,5 km)
 • Stará Hůrka – Fromberg – Prášily (3,0 km)
Poznej širší okolí

Hrady a zámky

 • RABÍ – denně mimo pondělí 9.oo – 12.oo, 13.oo – 17.oo h, Tel: 376 596 235
 • VELHARTICE – denně mimo pondělí 9.oo – 18.oo h, Tel: 376 583 315
 • KLENOVÁ – Tel: 376 312 049 – galerie, 376 392 263 – zámek
 • KAŠPERK – denně mimo pondělí 9.oo – 18.oo h, Tel: 376 582 324
 • ŠVIHOV – denně mimo pondělí 9.30 – 17.oo h, Tel: 376 693 378
 • CHUDENICE – Černínský empírový zámek Lázeň

Města

 • HORAŽĎOVICE – zámek – městské muzeum, kostel Petra a Pavla; město proslavené chovem perlorodek, zbytky opevnění města, Červená věž s brankou, děkanský kostel sv.Petra a Pavla, hřbitovní kostel Jana Křtitele, morový sloup, Josefský sloup, krytý plavecký bazén.
 • KLATOVY – Jezuitský kostel, arciděkanský kostel, Katakomby, Černá věž, Bílá věž, barokní lékárna U bílého jednorožce ( chráněná organizací UNESCO ), muzeum.
 • SUŠICE – vrch Svatobor s rozhlednou (845 m), kostely sv.Václava a Panny Marie, kaple anděla strážce na vrchu Stráž (552 m), vodojem z roku 1901, Žižkův vrch, galerie Sklo.
 • KAŠPERSKÉ HORY– kostel sv.Markéty, muzeum a galerie Šumavy, muzeum motocyklů, hřbitovní kostel sv.Mikuláše, novorománský poutní kostel Panny Marie Sněžné
 • HARTMANICE – staré hornické městečko, pozdně gotický kostel sv.Kateřiny z Hartmanic.

Osady

 • ČEŇKOVA PILA – soutok Vydry a Křemelné, východisko naučné stezky, Antýgl, kaňon Vydry, technická památka-plavební kanál do Křemelné, hydroelektrárna, stálá expozice Západočeské energetiky.s
 • HORY MATKY BOŽÍ – šumavské městečko v minulosti proslavené těžbou stříbra, naučná stezka kolem třiceti bývalých důlních šachet.Stálá výstava v místní škole, muzeum.
 • PRÁŠILY – v minulém století osada sklářů, později dřevařů, za totality součást vojenského újezdu, Poledník – bývalá odposlouchávací věž, nyní vyhlídková, jezero Laka, Prášilské jezero.

V letní sezóně jezdí ze Špičáku pravidelně ekobus na bionaftu. Dostanete se s ním přes Kvildu do Kaplice pod Boubínem.

Pro milovníky historie

Železná Ruda ( 754 m n.m. ) – původně hornická osada vznikla v 16.století.Její rozkvět je spojován s dolováním železné rudy, trvalo 150 let a zanechalo obci jméno. Další významnou etapou Železné Rudy je v 18.století rozvoj sklářství, kdy se toto sklo ze skláren z Alžbětína, Debrníku a Nové Hůrky vyváželo do celého světa. Železná Ruda a Špičák patří mezi nejkrásnější kouty Šumavy, tato místa se stala střediskem turistického ruchu již na počátku 20. století a zájem turistů stále roste.

kostel Panny Marie Pomocné z hvězdyKostel Panny Marie Pomocné z hvězdy – byl vybudován na místě původní kaple v roce 1732. Je postaven v barokním stylu, s unikátní cibulovou bání. Menší věžička s hlavním vchodem byla k hvězdicovému půdorysu přistavěna v sedmdesátých letech 18.století. V letech 1995-1998 byla započata nákladná a náročná rekonstrukce. Byl rovněž zakoupen nový hodinový stroj včetně bicího mechanismu a nového zvonu.
Mše svatá s nedělní platností se koná vždy v sobotu, zimním období od 16.oo a v letním období od 17.oo hodin

Kaple svatého Antonína a svaté Barbory – kapli najdete pod železniční zastávkou Železná Ruda – město, při silnici směrem na Špičák.Stavba je prvně písemně doložena v letech 1836-1839, jednalo se o zděnou stavbu patřící k vedle stojícímu Kopperlovu statku. Při výstavbě špičáckého tunelu sloužila k pohřebním obřadům obětem neštěstí na stavbě. V okolí a na stěnách kapličky byla upevňována tzv. umrlčí prkna, což byl obyčej typický pro Šumavu. Prkna sloužila namísto rakve k uložení zemřelých a jejich přenesení do hrobu. Poté byla ozdobena (obvykle třemi křížky, zlomenou svící a jménem zemřelého) a umístěna do míst, kam nebožtík rád chodíval. Po rekonstrukci byla kaple roku 1999 zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou svatému Antonínu a svaté Barboře, patronce horníků.

Křížová cesta s kaplí Svaté Anny – na křižovatce u Městského úřadu se dejte směrem nahoru do kopce, kolem hotelu Strnadovy boudy, pak po 100m vás navede cesta vpravo vzhůru. Vystoupáte mezi ploty asi 50m a vlevo mezi břízami již uvidíte první zastavení. Po trase křížové cesty vystoupáte až ke kapli. Od kaple je možné dojít vpravo vzhůru až k hotelu Belveder. Křížová cesta byla prvně vysvěcena r.1815, byla zřízena z iniciativy železnorudského faráře J. W. Kobecka. Do roku 1992 byla cesta téměř úplně zničena, zrekonstuovaná byla z prostředků shromážděných sbírkou hlavně v Bavorsku. Obrazy jsou kopie podle originálů J. G. Wittmanna. 30.9.1995 byly obnovená křížová cesta a kaple sv. Anny slavnostně vysvěcena.

Zámeček , č.p. 1 – nejstarší zachovaná budova v Železné Rudě se nachází naproti kostelu Marie Pomocné.Byl postaven r. 1706, původně jako letní sídlo hrabat Nothaftů.Sloužil jako lovecký zámeček, jelikož tehdy se v okolních lesích vyskytovali kromě vysoké zvěře i tetřevi, tetřívci, a tehdy ještě hojný medvěd, vlk a rys. Později se ze zámečku stalo sídlo správy knížecích lesů a statků. Zámeček, který byl v posledních letech v dezolátním stavu se začal roku 2004 rekonstruovat. Od r. 2006 v tomto objektu naleznete muzeum historických motocyklů a loutek.

Hřbitov Barabů – hřbitov pracovníků, kteří zahynuli při stavbě Špičáckého tunelu je asi 100 m za kapličkou sv.Barbory. Po zelené turistické značce dojdete k pomníku. Špičácký tunel je dlouhý 1747 m, byl postaven v letech 1874 – 1877 jako první most v Rakousku-Uhersku a dodnes je nejdelším tunelem svého druhu na našem území. Vede od železniční stanice Brčálník pod Špičáckým sedlem až ke stanici Špičák. Pracovali na něm dělníci z celého Rakouska-Uherska a Itálie. Železniční trať Plzeň – Železná Ruda byla zprovozněna v 70. letech 19. století.

Muzeum Šumavy – rodinná sklářská vila rodiny Abelle s expozicí skla touto rodinou vyrobeným a používaným, zařízená některými kusy původního nábytku. Je zde možno zhlédnout výstavu o zdejším hamru, malovaný nábytek, typický pro Šumavu a náčiní používané pro zpracování lnu a mléka. Ve vile pobýval i Karel Klostermann (příbuzný Abellů) a napsal zde román „Skláři“.
Otevírací doba : Po – So: 9.oo-12.oo h , 12.45-17.oo h, Ne: 9.oo-12.oo h, Tel: 376 397 319

Společné česko-bavorské nádraží – bylo otevřeno v roce 1877. Společné nádraží fungovalo i po vzniku Československa až do roku 1938, kdy bylo na základě Mnichovské dohody zabráno Německem. V červnu 1945 byl provoz společného nádraží obnoven a po roce 1948 byla celá oblast i s nádražím veřejnosti nepřístupná. Od 3.září 1953 byl zrušen přechod Železná Ruda – Alžbětín, česká osobní pokladna byla zazděna a budovu i nádraží přeťaly zátarasy – železná opona. Po podpisu oficiální dohody v roce 1990 byla za jediný rok uskutečněna rekonstrukce tratě i společného hraničního nádraží a 1.června 1991 byla česká část znovu otevřena. Hala nádraží slouží i jako výstavní síň a místo pro různé společenské akce.

Sklárna v Aníně 
Po – Pá : 8.oo – 12.oo h, 12.30 – 16.00 h

Pro rodiny s dětmi

Muzeum zvířat

Je výstava vycpaných zvířat.Jde o největší výstavu svého druhu, která je zajímavá zejména druhovou pestrostí zvířat, dovezených prakticky z celého světa. Muzeum je v SRN, v obci Regenhute.
Otevírací doba : denně 9.oo – 17.oo h

Zoologická zahrada

V Lohbergu, rekreačním centrem mezi Ostrým a Javorem, na německé straně Šumavy vznikla zoologická zahrada, ve které můžete vidět přes 300 zvířat v cca 70 druzích. Jde o zvířata Bavorsko-českého pohraničí, která zde žijí můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Je zde naučná stezka, akvária, dům vlků, dětské hřiště a dětmi nejvíce oblíbená hladící ZOO.
Zahrada je otevřena celoročně.

Autodráha

U penzionu a restaurace „U Larvů“ v Alžbětíně, který naleznete přímo u silnice na SRN si milovníci rychlých kol mohou změřit své síly na okruhu velké osmiproudé autodráhy. V objektu je možné si zahrát i bowling.

Pohádkový les

Se rozkládá v SRN, v blízkosti lyžařského areálu Velký Javor, u Velkého Javorského jezera. Vstup do lesa je u autobusového parkoviště.Podél jezera vede silnice s rozlehlým parkovištěm pro osobní auta. V lese je rozmístěna řada pohádkových postaviček v životní velikosti.
Po procházce lesem se můžete kolesovou loďkou na nožní pohon projet po jezeře. Jedná se o nejníže položené šumavské jezero s rozlohou 7,02 ha o největší hloubce 16 m. Na hrázi jezera stojí velký hotel s restaurací a prodejnou suvenýrů.

 

Muzeum hraček

Pokud se vypravíte do Zwieselu, nezapomeňte navštívit muzeum hraček. Je v těsné blízkosti horního konce náměstí, naproti němu je možno zaparkovat na velkém, bezplatném parkovišti.
Otevřeno je denně, včetně víkendů a svátků od 10.oo do 18.oo hodin. Pouze od listopadu do poloviny prosince bývá zavřeno.

Minigolf

Starší děti jistě uvítají možnost zahrát si minigolf.Minigolfové hřiště najdete u hotelu Horizont na Špičáku.Na terase hotelu je umístěn dalekohled, ze kterého za jasného počasí můžete vidět vrcholky Alp.

Pohádková kancelář

Je nově otevřena v Sušici.Můžete si zde zakoupit například pohádkový pas, pohlednice s pohádkovou tematikou nebo sbírat razítka pohádkových kanceláří do vandrovní knížky. Jako logo má sušická pohádková kancelář vydru, která drží symbol Sušice – zápalku.